Számos visszaléptetést jelentettek be az ellenzéki baloldali pártok
- Hello Közélet
- 2018.04.4
Visszaléptetésekről állapodott meg országszerte az MSZP-Párbeszéd, a DK és az Együtt, hogy a kormány leváltható legyen.
Egyéni országgyűlési képviselőjelöltek visszaléptetését jelentette be az MSZP-Párbeszéd, a Demokratikus Koalíció (DK) és az Együtt szerdán Budapesten.
A megállapodás szerint Budapest két választókörzetében az Együtt jelöltje javára lép vissza az MSZP-Párbeszéd és a DK. A csepeli választókörzetében Szabó Szabolcs, míg a XVI. kerületben Vajda Zoltán marad a jelölt.
Az Együtt visszalépteti a jelöltjeit az MSZP javára a főváros a III. kerületében, ahol Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke, a XX. kerületben, ahol Hiller István, az MSZP választmányi elnöke és a XXII. kerületben, ahol Molnár Gyula MSZP-elnök indul. Az Együtt ugyancsak visszalép Nyíregyházán Csabai Lászlóné, Debrecenben Gurmai Zita és Szigetszentmiklóson Stefanik Zsolt MSZP-Párbeszéd-jelöltek javára.
A DK javára lépnek vissza az Együtt jelöltjei Budapesten a II. kerületben, amely Niedemüller Péter DK-alelnök körzete, a XII. kerületben, ahol Bauer Tamás indul a DK-tól, a XI. kerületben Gy. Németh Erzsébet, a DK elnökségi tagja választókörzetében, továbbá Győrben, ahol Glázer Tímea és Dunakeszin, ahol Rónai Sándor a DK jelöltje.
A sajtótájékoztatón bejelentette visszalépését V. Naszály Márta, az MSZP-Párbeszéd belvárosi jelöltje is Csárdi Antal LMP-s politikus javára, hogy a Fidesz leváltható legyen. Azt kérte az LMP-től, hogy az egyoldalú lépését, ha tudja, viszonozza fontos és nyerhető körzetekben. Példaként az óbudai választókörzetet említette – írta az MTI.
Juhász Péter, az Együtt elnöke közölte, bíznak abban, vasárnap az ellenzék többséget szerez. Reményét fejezte ki, hogy a csepeli választókörzetben - ahol Szabó Szabolcs áll szemben Németh Szilárd Fidesz-alelnökkel - az LMP és a Jobbik jelöltjétől is várható „egy gesztusértékű visszalépés”. Juhász Péter kitért arra, Orosházán a helyiekre bízzák a visszalépésről történő megállapodást. Szerinte az Együtt helyi jelöltje, Bod Tamás egyedül áll majd szembe a fideszes Simonka Györggyel, akivel szemben büntetőeljárások indultak.
Szerinte az Együtt eddig is megtett mindent a kormányváltásért, a mostani visszaléptetésekkel a pártnak az ország háromnegyedében, 76 helyen nem lesz jelöltje annak érdekében, hogy megvalósuljon a kormányváltás. A politikus szerint nagy felelőssége van az LMP-nek, amelynek 103 és a Momentumnak, amelynek 90 körzetben „áll” még a jelöltje. Juhász Péter ezt rendkívül felelőtlen magatartásnak nevezte, majd egyoldalú - a választói akaratot tükröző - lépések megtételére kérte a két pártot.
Karácsony Gergely, az MSZP-Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje, a Párbeszéd társelnöke azt mondta, büszke arra, hogy létrejött a megállapodás. Szerinte érdemben növekedett annak az esélye, hogy Magyarország április 8-án megszabadulhasson az elmúlt nyolc év zsarnokságától. Közölte, az MSZP-Párbeszéd belvárosi jelöltjének visszalépése, óriási terhet rak az LMP vállára. Kitért arra is, tudja, hogy „pokoli nehéz” volt a most visszalépett jelölteknek, mert sok energiát fektettek a kampányba, ezért köszöni nekik a visszalépést. Ugyanilyen nagyvonalúságot elvárnak azoktól a pártoktól is, amelyek jelenleg nincsenek itt, de talán érzik azt, az ország ügye fontosabb az ő pártügyüknél - fogalmazott.
A sajtótájékoztatót megelőzően Bangóné Borbély Ildikó, aki csepeli választókörzetben volt az MSZP-Párbeszéd jelöltje, a Facebook-oldalán jelentette be, hogy „minden alkutól függetlenül”, egyoldalúan visszalép.